Kesihatan

Phenylpropanolamine

Phenylpropanolamine atau phenylpropanolamine adalah ubat yang sering digabungkan dengan ubat selesema dan batuk. Ubat ini sering digabungkan dengan parasetamol dan pseudoephedrine.

Phenylpropanolamine pertama kali dipatenkan pada tahun 1938 dan diedarkan di beberapa negara Eropah dan Asia. Walau bagaimanapun, ubat ini telah banyak dikeluarkan dari pasaran, termasuk di Amerika Syarikat, kerana risiko kesan sampingan.

Berikut ini adalah maklumat lengkap mengenai ubat phenypropanolamine, faedahnya, dosnya, dan risiko kesan sampingan yang mungkin berlaku.

Untuk apa phenylpropanolamine?

Phenylpropanolamine adalah ubat untuk melegakan kesesakan hidung yang berkaitan dengan alergi, demam, kerengsaan sinus, dan selesema. Dalam beberapa keadaan, ubat ini juga boleh digunakan sebagai penekan selera makan.

Phenylpropanolamine juga tersedia untuk mengawal peningkatan kencing pada anjing. Walaupun bentuk dos untuk haiwan kurang biasa.

Ubat ini telah banyak dipasarkan sebagai ubat over-the-counter (OTC) dalam bentuk ubat gabungan. Anda boleh mendapatkan ubat ini di beberapa farmasi berdekatan yang biasanya terdapat dalam bentuk sirup atau tablet.

Apa fungsi dan faedah ubat phenylpropanolamine?

Phenylpropanolamine berfungsi sebagai agen agonis reseptor alpha dan beta-adrenergik yang mempengaruhi penyebab gejala (simpatomimetik). Ubat ini juga terbukti berkesan dalam mengurangkan hiperemia tisu, edema, dan kesesakan hidung.

Phenylpropanolamine dapat mengikat dan mengaktifkan reseptor alpha dan beta-adrenergik pada mukosa saluran pernafasan. Ini mengakibatkan vasokonstriksi sehingga mengurangkan pembengkakan membran mukus hidung.

Dalam dunia perubatan, phenylpropanolamine umumnya mempunyai faedah untuk keadaan berikut:

1. Hidung tersumbat

Keadaan ini berlaku apabila saluran darah dan selaput lendir di sinus dan saluran hidung membengkak. Kesesakan hidung boleh disebabkan oleh perengsa yang menyebabkan tisu hidung menjadi radang.

Masalah berjangkit, seperti selsema, selesema atau sinusitis dan alergi sering menjadi penyebab kesesakan hidung dan hidung berair. Kadang-kadang kesesakan hidung juga disebabkan oleh perengsa seperti asap rokok dan ekzos kenderaan.

Rawatan dengan ubat dekongestan, termasuk pseudoephedrine dan phenylpropanolamine, dapat membantu kesesakan hidung. Walau bagaimanapun, kesesakan hidung biasanya hilang dengan sendirinya.

Phenylpropanolamine akan bertindak melalui reseptor alpha-adrenergik pada mukosa saluran pernafasan, yang mengakibatkan vasokonstriksi. Oleh itu, ubat dapat mengurangkan pembengkakan yang berkaitan dengan keradangan mukosa hidung.

Tempoh kesan dekongestan 2.5% phenylpropanolamine sebagai semburan hidung boleh bertahan hingga tiga jam. Adapun ubat oral boleh berfungsi dengan segera 15 hingga 30 minit setelah digunakan.

2. Menurunkan berat badan

Phenylpropanolamine juga mempunyai manfaat untuk mengawal selera makan sehingga digunakan sebagai ubat bantuan diet. Sifat ini timbul kerana ubat ini mampu menekan reseptor selera makan yang terletak di hipotalamus otak.

Dalam percubaan klinikal, fenilpropanomaine yang digabungkan dengan kafein terbukti berkesan seperti mazindol dan diethylpropion.

Ubat ini jauh lebih berkesan dalam mencapai kesan penurunan berat badan. Secara keseluruhan, gabungan ubat dengan kafein mempunyai kesan sampingan yang lebih sedikit daripada mazindol dan diethylpropion.

Walau bagaimanapun, penggunaan ubat tersebut untuk tujuan anorektik masih dalam kajian. Kesan ini muncul sebagai bentuk kesan sampingan dari penggunaan dadah. Di samping itu, keberkesanan ini masih diteliti mengenai risiko dan keberkesanan ubat terbaik untuk digunakan.

Jenama dan harga ubat Phenylpropanolamine

Umumnya, ubat ini didapati sebagai bentuk dos gabungan dengan ubat demam dan batuk. Sangat jarang ubat phenylpropanolamine tersedia sebagai ubat tunggal selain bentuk dos ubat untuk anjing.

Ubat ini boleh didapati sebagai ubat bebas yang terhad sehingga anda tidak memerlukan preskripsi doktor untuk mendapatkannya. Beberapa jenama ubat yang telah beredar dan harganya termasuk:

  • Molexflu 150 tablet. Penyediaan tablet mengandungi parasetamol 500 mg, chlorpheniramine maleate (CTM) 2 mg, dan phenylpropanolamine 12.5 mg. Anda boleh mendapatkan ubat ini dengan harga Rp5,529 / helai.
  • Tablet ekspositori selesema Nodrof. Penyediaan tablet mengandungi paracetamol, phenylpropanolamine, glyceryl guaiacolas, dan CTM. Anda boleh mendapatkan ubat ini dengan harga Rp 8,214 / sehelai.
  • Sanaflu ditambah batuk. Persediaan kaplet mengandungi paracetamol 500 mg, dextromethorphan 15 mg, dan phenylpropanolamine 15 mg. Anda boleh mendapatkan ubat ini dengan harga Rp 1,688 / sehelai.
  • Sirap Dextrosin 120 ml. Penyediaan sirap mengandungi dextromethorpan 15 mg, phenylpropanolamine 12.5 mg, diphenhydramine 5 mg, dan GG 50 mL. Anda boleh mendapatkan ubat ini dengan harga Rp 49,761 / sebotol.
  • Anacetine plus sirap 60 ml. Penyediaan sirap mengandungi 120 mg paracetamol, 25 mg guaiafenesin, 3,5 mg phenylpropanolamine HCl, dan 0,5 mg CTM. Anda boleh mendapatkan ubat ini dengan harga Rp 12,360 / sebotol.
  • Tablet Decolgen. Penyediaan tablet mengandungi paracetamol 400 mg, phenylpropanolamine 12.5 mg, dan CTM 1 mg. Anda boleh mendapatkan ubat ini dengan harga Rp 5,470 / helai.
  • Tablet Flumin STR. Persediaan kaplet mengandungi 300 mg paracetamol, 15 mg phenylpropanolamine, dan 2 mg CTM. Anda boleh mendapatkan ubat ini dengan harga IDR 4,003 / helai.
  • Kapsul Pro-inz. Penyediaan kapsul mengandungi parasetamol 500 mg, guaiafenesin 50 mg, phenylpropanolamine 15 mg, dextromethorpan 15 mg, dan CTM 2 mg. Anda boleh mendapatkan ubat ini dengan harga Rp 6,220 / helai.

Bagaimana cara mengambil ubat phenylpropanolamine?

  • Baca dan ikuti prosedur minum dan dos yang tertera pada label pembungkusan ubat atau seperti yang diarahkan oleh doktor. Sekiranya ada sesuatu yang anda tidak faham, tanyakan kepada ahli farmasi atau doktor anda.
  • Ambil ubat itu dengan segelas air. Jangan minum ubat dengan susu, soda, atau minuman yang mengandungi kafein, seperti kopi dan teh.
  • Jangan minum ubat dalam dos yang lebih besar atau lebih kerap daripada yang disyorkan. Mengambil terlalu banyak fenilpropanolamina boleh meningkatkan risiko kesan sampingan yang berbahaya.
  • Sekiranya gejala anda disertai demam tinggi, atau jika tidak membaik dalam masa 7 hari, berjumpa dengan doktor anda sekali lagi.
  • Simpan ubat phenylpropanolamine pada suhu bilik dari kelembapan dan panas terik setelah digunakan.

Berapakah dos ubat phenylpropanolamine?

Dos dewasa

Setiap kapsul mengandungi gabungan dengan phenylpropanolamie HCl 18mg:

  • Dos biasa: 2 kapsul setiap 4 jam.
  • Dos maksimum: 8 kapsul sehari.

Setiap tablet mengandungi kombinasi dengan phenylpropanolamie HCl 25mg:

  • Dos biasa: 1 tablet setiap 4 jam.
  • Untuk dos maksimum: 4 tablet sehari.

Dos anak

Setiap kapsul mengandungi gabungan dengan phenylpropanolamie HCl 18mg:

  • Kanak-kanak berumur 6-12 tahun boleh diberi dos 1 kapsul setiap 4 jam.
  • Dos maksimum: 4 kapsul sehari.

Sebagai cecair oral yang mengandungi phenylpropanolamine 2.5mg / 5mL:

  • Kanak-kanak berumur 6 bulan hingga 2 tahun boleh diberi dos 2.5 ml yang diambil tiga kali sehari
  • Berumur 3-5 tahun boleh diberi dos 5mL yang diambil 3-4 kali sehari.
  • Berumur 6-12 tahun boleh diberi dos 5-10mL 3-4 kali sehari.

Adakah phenylpropanolamine selamat untuk wanita hamil dan menyusu?

A.S. Pentadbiran Makanan dan Dadah (FDA) memasukkan fenilpropanolamin dalam kategori ubat C. Kajian pada haiwan eksperimen telah menunjukkan risiko kesan sampingan janin (teratogenik).

Walau bagaimanapun, tidak ada kajian terkawal yang mencukupi untuk digunakan pada wanita hamil. Penggunaan dadah dilakukan sekiranya manfaatnya melebihi risiko.

Dan sehingga kini, ubat phenylpropanolamine tidak diketahui sama ada boleh diserap dalam susu ibu kerana tidak ada data yang mencukupi. Penggunaan ubat mestilah dengan cadangan doktor, terutamanya untuk wanita hamil dan menyusui.

Apakah kemungkinan kesan sampingan phenylpropanolamine?

Sekiranya anda mengalami salah satu kesan sampingan berikut yang serius setelah mengambil ubat ini, hentikan penggunaan ubat tersebut dan segera hubungi doktor anda. Kesan sampingan yang serius termasuk:

  • Reaksi alergi, seperti kesukaran bernafas, menutup tekak, bengkak bibir, lidah, atau muka, gatal-gatal.
  • Pergolakan
  • Palpitasi
  • Gegaran badan
  • Penglihatan kabur
  • Kejang
  • Tingkah laku atau halusinasi yang tidak biasa
  • Denyutan jantung tidak teratur atau cepat
  • strok hemoragik

Kesan sampingan yang kurang serius juga mungkin berlaku, seperti berikut:

  • Pening atau mengantuk
  • Sakit kepala
  • Insomnia
  • Rasa gelisah
  • Gegaran
  • Mual atau muntah
  • Berpeluh berlebihan

Amaran dan perhatian

Jangan mengambil phenylpropanolamine jika anda mempunyai sejarah alergi sebelumnya terhadap ubat ini.

Sebelum mengambil ubat ini, beritahu doktor anda jika anda mempunyai sejarah mengenai keadaan berikut:

  • Tekanan darah tinggi
  • Apa-apa jenis penyakit jantung, pengerasan arteri, atau degupan jantung yang tidak teratur
  • Masalah kelenjar tiroid
  • Diabetes
  • Glaukoma atau peningkatan tekanan pada mata
  • Pembesaran prostat atau kesukaran membuang air kecil
  • Penyakit hati atau buah pinggang.

Anda mungkin tidak dapat mengambil ubat ini atau anda mungkin memerlukan dos yang lebih rendah atau pemantauan khas semasa rawatan jika anda mempunyai keadaan yang disenaraikan di atas.

Tidak diketahui sama ada phenylpropanolamine akan membahayakan bayi atau janin yang belum lahir. Jangan minum ubat ini tanpa berunding terlebih dahulu dengan doktor anda jika anda hamil atau menyusu.

Sekiranya anda berusia lebih dari 60 tahun, anda mungkin lebih peka terhadap kesan sampingan ubat-ubatan. Anda mungkin memerlukan dos yang lebih rendah daripada dos biasa menggunakan ubat tersebut dalam jangka pendek, mungkin lebih selamat bagi anda yang berumur lebih dari 60 tahun.

Berhati-hatilah semasa memandu, mengendalikan mesin, atau melakukan aktiviti berbahaya yang lain. Ubat ini boleh menyebabkan pening atau mengantuk. Elakkan aktiviti ini setelah anda mengambil phenylpropanolamine.

Interaksi dadah

Jangan mengambil phenylpropanolamine jika anda mengambil inhibitor monoamine oxidase (MAOI) seperti isocarboxazid, phenelzine, atau tranylcypromine dalam 14 hari terakhir. Interaksi ubat sangat berbahaya sehingga kesan sampingan yang serius boleh berlaku.

Elakkan menggunakan phenylpropanolamine dengan produk berikut kerana ini boleh menyebabkan interaksi ubat:

  • Furazolidone
  • Guanethidine
  • Indomethacin
  • Methyldopa
  • Bromokriptin
  • Kafein dalam cola, teh, kopi, coklat dan produk lain
  • teofilin
  • Antidepresan trisiklik seperti amitriptyline, doxepin, dan nortriptyline
  • Antidepresan trisiklik lain yang biasa digunakan, termasuk amoxapine, clomipramine, desipramine, imipramine, protriptyline, dan trimipramine
  • Fenotiazin seperti chlorpromazine, thioridazine, dan prochlorperazine
  • Fenotiazin lain yang biasa digunakan termasuk fluphenazine, perphenazine, mesoridazine, dan trifluoperazine.

Rujuk masalah kesihatan dan keluarga anda melalui perkhidmatan Good Doctor 24/7. Rakan doktor kami bersedia memberikan penyelesaian. Ayuh, muat turun aplikasi Doktor Baik di sini!